انواع روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان، یکی از روش های درمانی شناخته شده است که توسط پزشکان انجام می شود. آیا انواع روکش دندان را می شناسید؟ چه زمانی لازم است از روکش دندان استفاده شود؟ بهترین روکش دندان کدام است؟ برای پاسخ به این سوالات در این مقاله بیا ما همراه باشید.

زمانی که پوسیدگی دندان های شما تا جایی پیشروی کند که با برداشتن قسمت پوسیده، فرم و ساختار دندان دچار تغییر شود استفاده از روکش دندان مطرح می شود. برای بازیابی ساختار و شکل و فرم دندان با استفاده از موادی دندان ها را روکش می کنند. این روکش ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع روکش دندان

علت استفاده از روکش دندان

چه زمانی لازم است تا از روکش دندان استفاده شود؟ بنا به دلایل زیر و تشخیص دندانپزشک ممکن است برای تکمیل خدمات درمانی از روکش دندانپزشکی استفاده شود.

 • برای پوشش ایمپلنت
 • برای ترمیم و بازیابی دندان شکسته
 • برای ترمیم و بازیبایی دندان با پوسیدگی پیشرونده
 • یرای نگهداری از یک بریج در جا خوش
 • برای اصلاح بدرنگی و یا بدشکلی دندان

فیلم روکش دندان

در اینجا فیلم روکش دندان توسط خانم دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی و درمانی را مشاهده می کنید.

 

 

انواع روکش دندان

 • روکش های لامینت

برای روکش کردن دندان های قدامی از روکشی به نام لامینت استفاده می شود. این روکش ها بدون فلز هستند و برای بهبود ظاهر دندان مورد استفاده قرار می گیرند. لامینت ها دارای جنس چینی و سرامیکی اند و قسمت بیرونی دندان ها را روکش می کنند.لامینت در بین بازیگران و هنرمندان بسیار رایج است. و گاها در طی دو جلسه مراجعه به پزشک آماده و نسب می شوند.

 • روکش فلز و پرسلاین

این نوع روکش از فلز و یا PFM ساخته می شوند و یک ایراد بزرگ دارند.آن هم اینکه پایه ی فلزی آنها در اطراف لثه مشخص می شود.اگر لثه فرد نیز به تحلیل رفته باشد این مساله بیشتر به چشم می آید. بهترین جایگزین برای این روش استفاده از روکش سرامیکی و لامینت است.

 • روکش لومینرز

از روش های جدید روکش هستند.روکشی نازک اند که برای کار گذاشتن آنها بر روی دندان فرد بی حس می شود.بیشتر برای درمان روکش ها و پل های قدیمی از آن استفاده می شود.

 • روکش لیتیوم

در گروه ساختار لیتیوم دی سیلیکات و ساختار های کریستالی قرار می گیرندو از نوع روکش های سرامیک شیشه ای هستند.این روکش ها اغلب از موادی مانند اکسید فسفر،اکسید پتاسیوم، آلومینا، لیتیوم دی اکسید و کوارتز و موادی از این قبیل ساخته می شوند.

روکش های لیتیوم چون دارای ترکیبات خاصی هستند مقاومت بالایی را هم دارند.همچنین این روکش های لیتیوم دی سیلیکات زیبایی خاصی را نیز دارند.

 • روکش پرسلاین و طلا

اغلب افراد این تصوررا دارند که به علت زیبایی از روکش طلا استفاده می شود اما علت اصلی آن مقاومت بالای طلا می باشد.این روکش برای افرادی که دندان قروچه دارند و یا تقاضای روکش های محکم دارند استفاده می شود.این روکش ها مقاومت و طول عمر بسیار بالایی را دارند.

 • روکش زیرکونیوم

این روکش ها بسیار شبیه دندان هستند و دارای مقاومت بالایی نیز می باشند.این روکش ها را با استفاده از دستگاه دیجیتال می توان در یک روز تهیه کرد.برای افزایش مقاومت آنها از یک لایه اضافی زیرکونیوم استفاده می شود که مقاومت در برابر فشار دندان را تا 1200 واحد مگاپاسکال بالا می برد.همچنین روکش زیرکونیوم با بافت های بیولوزیکی و زنده در دهان سازگاری بسیاری دارد.

مراقبت های بعد از روکش دندان 

برای افزایش طول عمر روکش ها لازم است تا به نکاتی توجه کنید. ما در اینجا به مهمترین مراقبت های بعد از روکش دندان اشاره می کنیم:

 • از مصرف مواد غذایی چسبناک مانند آدامس یا کارامل اجتناب کنید.
 • از گاز زدن مواد غذایی سفت مانند هویج و .. خودداری کنید. زیرا ممکن است روکش دندان شما جابجا یا شکسته شود.
 • از دندانپزشک خود بخواهید نحوه صحیح نخ دندان کشیدن را به شما آموزش دهد. استفاده نادرست از نخ دندان موجب شکسته شدن روکش دندان های شما می شود.
 • برای آگاهی از سلامت روکش ها و دندان های خود لازم است تا به صورت مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

برخی از خدمات دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز 

ایمپلنت

بلیچینگ

لامینیت

ارتودنسی

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اطلاعات تماس

connect-people شبکه‌های اجتماعی