روکش کردن دندان

روکش کردن دندان

روکش کردن دندان اصولا در 2 جلسه صورت می گیرد. بدین منظور در جلسه اول دندان آماده سازی می شود و بعد از آن قالب گرفته می شود و روکش موقتی بر  روی دندان انجام می شود . این کار به مدت 30 دقیقه و بعضی اوقات تا یک ساعت هم زمان می برد . در جلسه دوم روکش نهایی بر روی دندان انجام می شود که 20 دقیقه باید برای این کار اختصاص داده شود.

روکش کردن دندان

روکش کردن دندان

مراحل انجام روکش دندان  

تزریق بی حسی : در قدم اول دندانپزشک دندان و لثه را بی حس می کند زمانی که دندانی عصب کشی شده باشد دیگر برای روکش دندان احتیاجی به بی حسی نیست .

تراش و آماده کردن دندان

همه روکش های  دندان به  میزان مشخصی کلفتی و ضخامت دارند . به همین دلیل  میزان تراش دندان بستگی به کلفتی روکش دارد . در بعضی از روکش ها برای  بالابردن محکمی و مقاومت ، ضخامت پوسته افزایش پیدا می کند .ضخامت بیشتر روکش ها دو میلیمتر است . اگر دندانی که بخواهد تراشیده شود به پوسیدگی دچار باشد دندانپزشک باید قسمت های پوسیده را نیز بتراشد همچنین دندان هایی که پر شده اند یا قسمت هایی از دندان که مناسب نیست باید تخلیه شود . به همین علت گاهی اوقات ممکن است بخش زیادی از دندان برای روکش کردن تراشیده شود.شکل دندان در بالابردن ثبات روکش دندان ، اهمیت ویژه ای دارد .

قالب گیری از دندان

بعد از اینکه مرحله آماده سازی دندان تمام شود  دندانپزشک با قالب گیری دندان ها نسخه ای تهیه می کند . قالب گیری در دو روش قدیمی و قالب گیری اپتیکال انجام می شود .

اگر در بعضی از مواقع ترمیم در لابراتور ساخته شود به مدت 2 هفته زمان لازم است در این صورت از روکش موقتی استفاه می شود.

به چه دلایلی از روش موقتی استفاده می شود

  • نگه داری از دندان
  • جلوگیری از جابه جا شدن دندان

مراحل روکش گذاری

برای اینکه روکش موقتی برداشته می شود  به همین دلیل دندان ها را از بی حسی استفاده  می شود .

 تنظیم کردن و یکی کردن رنگ و شکل روکش

قبل از اینکه دندانپزشک بخواهد روکش نهایی را انجام دهد اول از همه باید اطمینان پیدا کند که رنگ و شکل آن مناسب است . جهت انجام این کار دندانپزشک اول از همه موقتا روکش را در جای خود قرار می دهد و آن را بررسی می کند و شاید چند بار این کار انجام شود تا بیمار نتیجه مطلوبی از روکش دریافت کند .

چسباندن روکش

بعد از اینکه روکش تائید شد دندانپزشک اقدام به چسباندن آن می کند . اول از همه مقداری چسب بر سطح داخلی روکش می زند و روکش بردندان قرار می گیرد .

مراقبت های بعد از روکش دندان

تا چند روز اول بعد از روکش از خوردن غذاهای سفت خودداری شود .

بعد از رفع بی حسی تا چند روز به آرامی دندان ها روی هم قرار داده شود  .

برخی از خدمات دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز  :

ایمپلنت دندان

بلیچینگ

لمینیت

ارتودنسی

شماره تلفن :    3212427-0613

پاسخ

هفده − پانزده =

Call Now Button