لمینت دندان

لمینت دندان

اکثر افراد از اینکه دندان هایی نامنظم و بدرنگ دارند ناراحت هستند و همین مسئله موجب می شود اعتماد به نفس این افراد کاهش پیدا کند . اما در عصر امروز با پیشرفت علم در دندانپزشکی روش های گوناگونی برای این مشکل مطرح شده است که لمینت دندان یکی از آن ها می باشد .

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید می باشد که به رنگ هالیوودی معروف است که جهت اصلاح فرم – شکل – رنگ – و طول دندان ها یا از بین بردن فاصله های بین دندان ها و درمان دندان های شکسته روی دندان قرار گرفته است .

به دلیل تراش بسیار ناچیز و کم و ایجاد زیبایی خارق العاده ونیرها نخستین طرح درمان در دندان های قدامی به حساب می آید . در واقع این لایه ها مانند رنگ دندان ها می باشد که موجب اصلاح فرم و رنگ دندان ها شده و اگر دندان ها با فاصله در کنار هم باشند موجب می شود فاصله را ببندد و بر روی دندان هایی که دچار شکستگی هستند صورت می گیرد .

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان روشی غیر مسقیم : این لمینت دندان از سرامیک یا به صورت عامیانه تری از جنس چینی هستند . ظاهری زیباتر داشتن ، رنگ آن ثبات بیشتری دارد و نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارای استقامت بیشتری هستند و این ونیرها بعد از قالب گیری در لابراتور ساخته می شود

لمینت کامپوزیتی (روشی مستقیم) : در برابر لمینت سرامیکی دندان کامپوزیت قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی  ، دندان تراش کمتری می خورد و حتی در مواقعی که موقعیت دندانی مناسب نباشد بدون تراش صورت می گیرد .لمینت دندان روشی است که جهت نامرتبی های خفیف و حاد استفاده می شود و بسیار رضایت بخش می باشد .

با دو روش لمینت دندان انجام می شود روش اول لمینت های کامپوزیتی هستند که در داخل مطب توسط خود دندانپزشک زیبایی ساخته می شوند و معمولا در یک الی دو جلسه به اتمام می رسند . ولی در لیمنت های لابراتوری تراش مختصری به روی دندان ها داده می شود و روی سطح دندان انجام می شود و قالب به لابراتور فرستاده می شود و از پوسته نازکی تهیه می شوند و به وسیله چسب روی دندان چسبانیده می شوند . هر کدام از این لمینت ها مزایای منحصر به فرد خود را دارد . لمینت های کامپوزیتی با مواد سفید دندانی در داخل مطب گذاشته می شوند و انتخاب این دو روش بستگی به عادت های بیمار دارد . برخی از بیماران از دخانیات استفاده می کنند – چای بسیار استفاده می کنند . لمینت های کامپوزیتی دچار تغییر رنگ می شوند به همین علت بیمارانی که از موارد فوق زیاد استفاده می کنند کاندیدای مناسبی برای لمینت های کامپوزیتی نیستند .

اما در لمینت های لابراتوری این مشکل تغییر رنگ وجود ندارد به این دلیل که لمینت های لابراتوری در درجه بسیار زیادی پخته می شوند و براق هستند و روی دندان چسبیده می شوند و استقامت و مقاومت آن ها بسیار بیشتر از لمینت های کامپوزیتی هستند .ولی با تمام این شرایط در این دو روش مراقبت هایی نیاز است که بیمار باید به صورت خیلی دقیق آن ها را انجام دهد و رعایت کند .

از لمینت دندان در چه مواقعی استفاده می شود.

دندان شکسته باشد

دندان بد رنگ شده باشد

ترک خوردن دندان

کج بودن و بد شکل بودن دندان

به جای ارتودنسی در بعضی از مواقع از لمینت استفاده می شود .

لمینت دندان دارای چه مراحل درمانی می باشد

دندانپزشک متخصص با تجربه بالا و دقت فراوان به اندازه نیم میلیمتر از دندان را می تراشد .

لبه های دندان را باهم میزان می کند .

از دندان های انتخابی قالب می گیرد و جهت آماده سازی به لابراتور ارسال می کند.

بعد از آماده شدن لمینت را با چسب مخصوص و دقت بالا روی دندان می چسباند  .

لمینت دندان چه مزیت هایی دارد

به صورت چشمگیر و طبیعی زیبا می شود

دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد .

هیچ نیازی به بی حسی ندارد .

درمان فقط به دو جلسه احتیاج دارد  .

ماندگاری لمینت دندان

در اکثر مواقع افراد از این موضوع هراس دارند که امکان دارد لمینت از دندان جدا شود و یا به تدریج دچار پوسیدگی شود که حتما باید لمینت دندان  به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد و هیچوقت از دندان جدا نمی شود .

اگر فضای دهان با تغییر کردن گرما و سرما روبرو شود موجب جدا شدن لمینت شده و می بایست نکات لازم انجام شود تا صدمه به دندان ها وارد نشود . از گاز زدن و جویدن غذاهای سفت و میوه های سفت جلوگیری شود و مراقبت های لازم صورت گیرد تا ماندگاری لمینت دندان بیشتر شود .

دندانی که روی آن ترمیم لمینت صورت بگیرد به همان میزان پوسیده می شود که دندان طبیعی دچار پوسیدگی می شود و باید نکات بهداشتی دندان های طبیعی بر روی این دندان ها هم نیز انجام شود .

لمینت به عنوان محافظی می باشد که تنها روی دندان را احاطه می کند و اگر نکات بهداشتی رعایت نشود موجب می شود پلاک میکروبی در آن به وجود بیاید و باید آن را از پشت ترمیم کرد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر،مدیریت سایت دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button