لمینت دندان

لمینت دندان

اکثر افراد از اینکه دندان هایی نامنظم و بدرنگ دارند ناراحت هستند و همین مسئله موجب می شود اعتماد به نفس این افراد کاهش پیدا کند . اما در عصر امروز با پیشرفت علم در دندانپزشکی روش های گوناگونی برای این مشکل مطرح شده است که لمینت دندان یکی از آن ها می باشد .

لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان لایه ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید می باشد که به رنگ هالیوودی معروف است که جهت اصلاح فرم – شکل – رنگ – و طول دندان ها یا از بین بردن فاصله های بین دندان ها و درمان دندان های شکسته روی دندان قرار گرفته است .

به دلیل تراش بسیار ناچیز و کم و ایجاد زیبایی خارق العاده ونیرها نخستین طرح درمان در دندان های قدامی به حساب می آید . در واقع این لایه ها مانند رنگ دندان ها می باشد که موجب اصلاح فرم و رنگ دندان ها شده و اگر دندان ها با فاصله در کنار هم باشند موجب می شود فاصله را ببندد و بر روی دندان هایی که دچار شکستگی هستند صورت می گیرد .

انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان روشی غیر مسقیم : این لمینت دندان از سرامیک یا به صورت عامیانه تری از جنس چینی هستند . ظاهری زیباتر داشتن ، رنگ آن ثبات بیشتری دارد و نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارای استقامت بیشتری هستند و این ونیرها بعد از قالب گیری در لابراتور ساخته می شود

لمینت کامپوزیتی (روشی مستقیم) : در برابر لمینت سرامیکی دندان کامپوزیت قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی  ، دندان تراش کمتری می خورد و حتی در مواقعی که موقعیت دندانی مناسب نباشد بدون تراش صورت می گیرد .

از لمینت دندان در چه مواقعی استفاده می شود.

دندان شکسته باشد

دندان بد رنگ شده باشد

ترک خوردن دندان

کج بودن و بد شکل بودن دندان

به جای ارتودنسی در بعضی از مواقع از لمینت استفاده می شود .

لمینت دندان دارای چه مراحل درمانی می باشد

دندانپزشک متخصص با تجربه بالا و دقت فراوان به اندازه نیم میلیمتر از دندان را می تراشد .

لبه های دندان را باهم میزان می کند .

از دندان های انتخابی قالب می گیرد و جهت آماده سازی به لابراتور ارسال می کند.

بعد از آماده شدن لمینت را با چسب مخصوص و دقت بالا روی دندان می چسباند  .

لمینت دندان چه مزیت هایی دارد

به صورت چشمگیر و طبیعی زیبا می شود

دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد .

هیچ نیازی به بی حسی ندارد .

درمان فقط به دو جلسه احتیاج دارد  .

ماندگاری لمینت دندان

در اکثر مواقع افراد از این موضوع هراس دارند که امکان دارد لمینت از دندان جدا شود و یا به تدریج دچار پوسیدگی شود که حتما باید لمینت دندان  به درستی نصب شود و طراحی دقیقی داشته باشد و هیچوقت از دندان جدا نمی شود .

اگر فضای دهان با تغییر کردن گرما و سرما روبرو شود موجب جدا شدن لمینت شده و می بایست نکات لازم انجام شود تا صدمه به دندان ها وارد نشود . از گاز زدن و جویدن غذاهای سفت و میوه های سفت جلوگیری شود و مراقبت های لازم صورت گیرد تا ماندگاری لمینت دندان بیشتر شود .

دندانی که روی آن ترمیم لمینت صورت بگیرد به همان میزان پوسیده می شود که دندان طبیعی دچار پوسیدگی می شود و باید نکات بهداشتی دندان های طبیعی بر روی این دندان ها هم نیز انجام شود .

لمینت به عنوان محافظی می باشد که تنها روی دندان را احاطه می کند و اگر نکات بهداشتی رعایت نشود موجب می شود پلاک میکروبی در آن به وجود بیاید و باید آن را از پشت ترمیم کرد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر،مدیریت سایت دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی

پاسخ