ارتودنسی ثابت

Contents

آیا دندان های شما نامرتب است؟ آیا تا به حال به ارتودنسی فکر کرده اید؟ ارتودنسی ثابت زیر شاخه ای از ارتودنسی در دندانپزشکی است که شامل درمان نامرتبی دندان ها و بهبود مشکلات استخوان فک می شود. در دنیای امروز، با پیشرفت ابزارها و روش های درمان ارتودنسی، استفاده از بریس های فلزی سنتی دیگر تنها گزینه درمانی نخواهد بود. در درمان ارتودنسی ثابت، دندان ها به وسیله جعبه های فلزی به نام براکت های متصل به دندان ها و سیم های فلزی که آن ها را به هم متصل می کنند به موقعیت مورد نظر می رسند. بیمارانی که خواهان زیبایی براکت‌های فلزی نیستند، می‌توان از براکت‌های چینی به جای براکت‌های فلزی استفاده کرد، زیرا جلوه زیبایی بیشتری می‌دهند. درمان ارتودنسی ثابت را می توان برای افراد در تمام سنین با سلامت لثه اعمال کرد.

ارتودنسی ثابت

برای دیدن نمونه کارهای دندانپزشکی زیبایی دکتر شیرین مددی از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر دیدن کنید.

اهداف درمان ارتودنسی ثابت

  • ارائه اصلاحات آرایشی و بهبود ظاهر
  • ارائه یک نیش عملکردی سالم
  • پیشگیری از بیماری های دندان

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز

برخی از مال اکلوژن های دندانی که ممکن است با ارتودنسی اصلاح شوند عبارتند از:

دندان های شلوغ

شلوغی دندان ها یا تراز ضعیف دندان ها که ممکن است برای دهان خیلی بزرگ باشد. این منجر به نیش ضعیف و همچنین ظاهری ناخوشایند می شود. رایج ترین دندان هایی که شلوغ می شوند، دندان نیش بالایی هستند.

اپن بایت

این اتفاق زمانی رخ می دهد که انتهای پایینی دندان های جلویی بالایی با انتهای بالایی دندان های جلویی پایین تماس نداشته باشد. این منجر به جویدن ناکافی می شود.

دیپ اوور بایت

زمانی را توصیف می کند که دندان های جلویی بالا و پایین تراز نیستند و دندان های پایین تمایل به تماس با سقف دهان دارند و گاهی به لثه و کام آسیب می رسانند. این ممکن است منجر به آسیب لثه، بیماری های لثه، از دست دادن دندان و سایش دندان شود.

کراس بایت

این زمانی اتفاق می افتد که انتهای دندان ها به هم نمی رسند. منجر به ظاهر ضعیف، جویدن ناکافی و دندان های به راحتی فرسایش می شود.

افزایش اورجت

زمانی که دندان های بالایی بیرون زده و ممکن است در اثر مکیدن انگشت شست یا انگشت ایجاد شود، توضیح می دهد. این ممکن است به دلیل رشد ناهموار استخوان فک نیز باشد.

اورجت معکوس

فک پایین از فک بالا بیرون زده است. جدای از ظاهر نامناسب زیبایی، می تواند منجر به ساییدگی دندان ها شود.

فاصله

فاصله غیر طبیعی بین دندان ها ممکن است ناشی از رشد ضعیف، کوچکتر یا از دست دادن دندان ها باشد.

انواع ارتودنسی ثابت

در دنیای امروز از انواع روش های ارتودنسی ثابت برای مشکلات فک استفاده می شود که انتخاب آنها به درمان ارتودنتیست بستگی دارد.

براکت های فلزی ثابت

بریس های فلزی ثابت از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفته اند، اما امروزه وزن و ساختار سبک تری دارند. این براکت ها دارای براکت های فلزی هستند که روی هر دندان قرار می گیرند و همه آنها با سیم ارتودنسی به هم متصل می شوند و با فشار دادن روی دندان ها باعث حرکت آهسته دندان ها در جای مناسب خود می شوند. سیم ها توسط نوارهای لاستیکی به براکت ها متصل می شوند و در هر دور این سیم ها تعویض می شوند.

بریس های خود تنظیم شونده

این نوع بریس ها از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و مزایای زیادی دارند. براکت های خود تنظیم شونده به جای کش از مکانیزم یکپارچه استفاده می کنند.

ارتودنسی ثابت پشت دندان

این نوع بریس بر خلاف دو بریس قبلی روی سطح داخلی دندان نصب می شود و قابل مشاهده نیست. این بریس ها مشکلاتی از جمله درد زبان، مشکل در صحبت کردن و دسترسی سخت به تمیز کردن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

ارتودنسی جهت رفع عیوب ظاهری دهان و دندان بکار می رود. که با اصلاحات  لازم در فک و حرکت دندان ها در فضای مناسب و رفع ناهنجاری ها از روی هم افتادن دندان ها و پوسیدگی آن جلوگیری می کند. بدلیل نامنظم بودن دندان ها در اثر کوچکی فک یا بزرگی سایز دندان می توان با استفاده از ارتودنسی ثابت و متحرک فضای لازم برای اصلاح دندان های خارج از قوس را ایجاد نمود.

ارتودنسی نامرئی ثابت

در این روش وسایل ارتودنسی روی دندان دیده نمی شود. به همین دلیل این روش مورد استقبال بسیاری از متقاضیان قرار گرفته است. این نوع ارتودنسی نیاز به ظاهری شفاف، زیبا و زمان کمتری برای ویزیت دارد. ارتودنسی ثابت نامرئی به سه شکل قابل استفاده است: ارتودنسی نامرئی لینگوال، ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف و ارتودنسی نامرئی با براکت های همرنگ دندان.

ارتودنسی رنگ ثابت

روشی به نام ارتودنسی رنگ ثابت وجود ندارد، اما این نوع ارتودنسی به معنای حلقه های پلاستیکی به نام حلقه های O است که در رنگ های مختلف موجود است. زمانی که از رنگ های مختلف این حلقه ها استفاده می شود، کلمه ارتودنسی رنگی رایج شده است. انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی کاملا شخصی و سلیقه ای است اما باید در انتخاب آن دقت کنید و ویژگی های طبیعی خود مانند رنگ مو، پوست و چشم را در نظر بگیرید.

ارتودنسی سرامیکی ثابت

در دنیای پیشرفته دندانپزشکی براکت های جدیدی تولید شده است که همرنگ دندان بوده و از سرامیک ساخته شده است. این براکت ها مانع از آن می شود که کسی متوجه درمان ارتودنسی شما شود. با گذشت زمان براکت های سرامیکی در اثر خوردن مواد رنگی مانند قهوه و چای تغییر رنگ می دهند و از نظر زیبایی چندان خوشایند نیستند. همچنین مدت زمان درمان این براکت ها نسبت به نوع فلزی ثابت بیشتر بوده و به دلیل جنس سرامیکی ممکن است در اثر فشار دچار آسیب و شکستگی شوند. این نوع از ارتودنسی ثابت هزینه بالاتری دارد و مراقبت از آن دشوارتر است.

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع