انواع ارتودنسی

Contents

انواع ارتودنسی

دو نوع مهم از ارتودنسی، ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک است . نوع سومی هم از ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی وجود دارد که این سه نوع رایج ترین و متداول ترین انواع ارتودنسی اند.در این مقاله به توضیحی مختصر در مورد این سه مورد می پردازیم.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک اغلب برای رفع مشکلات فکی مورد استفاده قرار می گیرد.افرادی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند می توانند برای تمییز کردن دندان،نخ دندان کشیدن،نظافت ارتودنسی و مواردی از این قبیل ارتودنسی را از دهان خود خارج کنند. همچنین این افراد باید در هنگام دوچرخه سواری یا نواختن سازهای بادی ارتودنسی را از دهان خود،طبق توصیه پزشک،خارج کنند.

ارتودنسی ثابت

مورد استفاده ترین و رایج ترین نوع ارتودنسی،ارتودنسی ثابت می باشد.به دلیل بالا بودن دقت عملکرد این روش، در زمان هایی که دقت عملکرد برای پزشک مطرح باشد از این روش استفاده می شود.در این روش بیمار می تواند به صورت طبیعی به خوردن غذاهای عادی  بپردازد اما این افراد باید از خوردن برخی نوشیدنی ها و مواد غذایی دوری کنند. مثلا شیرینی های سفت،تافی ها،نوشیدنی هایی که کربوهیدرات دار هستند از جمله موادی اند که نباید توسط بیماری که از ارتودنسی ثابت استفاده می کند مصرف شوند. اگر شخصی در طول دوره درمان ارتودنسی قصد نواختن سازهای بادی و یا دوچرخه سواری را داشته باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد و پزشک برای او متناسب با موقعیت محافظ لثه را تجویز می کند.

ارتودنسی ها در اغلب اوقات در دو نوع سرامیکی و فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.

ارتودنسی نامرئی

در این نوع از ارتودنسی از موادی سخت و شفاف پلاستیکی برای نظم بخشیدن به دندان ها استفاده می شوند.برای هر بیمار از نسبت تقریبا متفاوتی استفاده خواهد شد.هر سری از این نوع ارتودنسی برای دو هفته پیش از جایگزینی اش با مجموعه جدید استفاده خواهد گشت.ارتودنسی نامرئی چون از پلاستیک شفاف ساخته شده تقریبا قابل روئیت نیستند.به همین دلیل اطرافیان متوجه نخواهند شد که فرد از ارتودنسی استفاده می کند مگر اینکه در فاصله ی بسیار نزدیک به فرد قرار گیرند و به دندان هایش نگاه کنند. اگر فردی بخواهد از این نوع ارتودنسی استفاده کند باید تمام دندان های دائمی اش رشد کرده باشند. ارتودنسی نامرئی نیز مانند ارتودنسی متحرک می تواند از دهان خارج شود تا فرد بتواند به فعالیت هایی مانند غذاخوردن،مسواک زدن،نخ دندان کشیدن و…رسیدگی کند. در طول یک شبانه روز باید به مدت 22 الی 23 ساعت ارتودنسی ها در روی دندان ها قرار داشته باشد.

رخی از خدمات دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز  :

ایمپلنت

بلیچینگ

لامینیت

ارتودنسی

و…

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز

 

 

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس سریع