انواع ایمپلنت دندان

Contents

انواع ایمپلنت دندان به ما کمک می کنند تا دندان از دسته را به گونه ای جایگزین کنیم که حسی شبیه به دندان طبیعی داشته باشد. امروزه ایمپلنتولوژی (علم ایمپلنت های دندانی) یک رشته پزشکی پیشرفته است که می تواند به طور موثر طیف متنوعی از نیازهای جایگزینی دندان از دست رفته را برطرف کند. علاوه بر استفاده از مواد با ظاهر طبیعی و زیست سازگار، ایمپلنت های دندانی با پیشرفت فناوری پزشکی ارتقا یافته اند.

دندانپزشکان ایمپلنت (به نام ایمپلنتولوژیست) اکنون از تصویربرداری دیجیتال سه بعدی و نرم افزار برنامه ریزی جراحی ایمپلنت برای تجزیه و تحلیل دقیق آناتومی صورت افراد و ترسیم یک برنامه درمانی دقیق برای هر بیمار استفاده می کنند. دندانپزشک ایمپلنت شما از نزدیک با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی فردی ایجاد کند که سلامت، عملکرد و زیبایی لبخند شما را بازیابی کند. در اینجا آنچه شما باید در مورد انواع و تکنیک های ایمپلنت دندانی که ممکن است برای برآورده کردن اهداف و نیازهای ایمپلنت فردی شما مورد استفاده قرار گیرند، بدانید.

انواع ایمپلنت های دندانی

انواع ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت دندان یک ریشه دندان مصنوعی است که با جراحی در فک شما قرار می گیرد تا یک لنگر ثابت برای یک یا چند دندان مصنوعی ایجاد کند. از آنجایی که انواع ایمپلنت های دندانی با بافت‌های لثه و ساختار استخوانی دهان شما تعامل دارند، به بهترین نحو عملکرد و ظاهر دندان‌های طبیعی شما را تکرار می‌کنند. دو نوع اصلی ایمپلنت دندان وجود دارد:

اندوستال


ایمپلنت های اندوستال رایج ترین انواع ایمپلنت دندان هستند. این نوع ایمپلنت دندان به معنای “در داخل استخوان” است که از طریق جراحی مستقیماً در استخوان فک قرار می گیرد. در طول هفته‌های پس از کاشت ایمپلنت اندوستئال، استخوان در اطراف ایمپلنت رشد می‌کند (موسوم به osseointegration) و به طور ایمن ایمپلنت را در جای خود محکم می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز

انواع ایمپلنت دندان اندوستال دو نوع است: سیلندر و تیغه.

ایمپلنت های سیلندر پیچ های تیتانیومی هستند و رایج ترین ایمپلنت اندوستال هستند. ایمپلنت های تیغه ای قطعات نازک و صاف تیتانیومی هستند که ممکن است زمانی که فرآیند آلوئولی (بخشی از استخوان فک شما که دندان های شما را نگه می دارد) آتروفی شده است، استفاده شوند. هر دو نوع ایمپلنت اندوستئال دارای یک پایه (اباتمنت) هستند که بالای بافت لثه قرار می گیرد و در نهایت دندان یا دندان های مصنوعی روی آن قرار می گیرد.

زیر پریوست


اگر چه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، انواع ایمپلنت های دندان ساب پریوستال برای بیمارانی که از دست دادن استخوان را تجربه کرده اند و فاقد استخوان فک طبیعی کافی برای حمایت از ایمپلنت اندوستال هستند، بدون انجام عمل بزرگ کردن یا پیوند استخوان انجام می شود. این نوع ایمپلنت دندانی یا در زیر لثه قرار می گیرد، یا روی لایه بیرونی بافت همبند که سطح استخوان فک را می پوشاند (به نام پریوستوم) یا بالای آن.

ایمپلنت‌های ساب پریوستئال، فریم‌های تیتانیومی نازکی هستند، با یک پایه متصل، که به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا با خطوط منحصربه‌فرد استخوان فک هر بیمار مطابقت داشته باشد. لثه در اطراف قاب بهبود می یابد و آن را در جای خود محکم می کند. سپس یک دندان مصنوعی روی پایه ای که بالای سطح لثه قرار دارد قرار می گیرد.

برای دیدن انواع مختلف نمونه کارهای دندانپزشکی زیبایی، ایمپلنت، کامپوزیت و لمینت های دندان دکتر شیرین مددی از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دیدن کنید.

انواع دندان های جایگزین

دندان های مصنوعی شما به صورت سفارشی ساخته می شوند تا نتیجه زیبایی را ایجاد کنند که با ویژگی های دهان و دندان های باقی مانده مطابقت داشته باشد.

تاج دندان که برای جایگزینی یک دندان استفاده می شود، یک دندان مصنوعی جذاب و طبیعی است که از چینی، طلا یا آلیاژ یا از ترکیبی از این مواد ساخته شده است.

بریج دندانی متکی به ایمپلنت که برای جایگزینی دو یا چند دندان مجاور استفاده می‌شود، مجموعه‌ای از روکش‌های دندانی است که برای تشکیل یک پل پیوسته به هم متصل می‌شوند.

پروتزهای متکی به انواع ایمپلنت دندان که برای جایگزینی کل ردیف بالایی یا پایینی دندان ها استفاده می شود، مجموعه ای از دندان های مصنوعی متحرک هستند که حداقل توسط دو ایمپلنت دندانی حمایت می شوند. این دندان مصنوعی دارای پایه اکریلیک است که شبیه لثه با دندان های مصنوعی چینی یا اکریلیک است.

تکنیک های کاشت دندان

از آنجایی که وضعیت هر بیمار منحصر به فرد است، می توان از تکنیک های متعدد انواع ایمپلنت دندان برای ارائه بهترین نتیجه به بیمار برای جایگزینی موفقیت آمیز یک، چند یا همه دندان های از دست رفته استفاده کرد.

  • تقویت استخوان

برای حمایت بهتر از انواع ایمپلنت دندان، ممکن است استخوان فک نیاز به ترمیم یا بازسازی داشته باشد. تقویت استخوان از مواد پیوند استخوان استفاده می کند که حاوی کلاژن و پروتئین است تا رشد استخوان را تشویق کند و استخوان فک شما را قبل از کاشت ایمپلنت تقویت کند.

  • لیفت سینوس

همچنین به عنوان افزایش سینوس و بلند کردن سینوس شناخته می شود، لیفت سینوس می تواند کیفیت و کمیت استخوان ناکافی در فک فوقانی را برطرف کند. علاوه بر آن کف سینوس را که برای کاشت انواع ایمپلنت دندان بسیار پایین است، بالا می برد. در طی عمل لیفت سینوس، کف سینوس تغییر موقعیت داده می شود و سپس از مواد پیوند استخوان برای تقویت استخوان سینوس قبل از کاشت ایمپلنت استفاده می شود.

  • گسترش پشته

این تکنیک به عنوان اصلاح ریج شناخته می شود. انبساط رج به کمبودها و ناهنجاری های استخوان فک بالا و پایین می پردازد که در غیر این صورت نمی توانند انواع ایمپلنت دندان را در خود جای دهند. برای افزایش چشمگیر موفقیت و زیبایی ایمپلنت دندان، از مواد پیوند استخوان برای ایجاد برجستگی (فرآیند آلوئولی) قبل از کاشت ایمپلنت استفاده می شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی شد انواع ایمپلنت دندان و روشهایی که برای جایگزینی دندان از دست رفته در دنیای دندانپزشکی به کار می رود را به شما معرفی کنیم. در انتها از شما می خواهیم برای انجام کارهای دندانپزشکی درمانی و زیبایی به یک دندانپزشک حاذق و باتجربه مراجعه کنید تا با کمترین عوارض و درد ممکن به نتیجه دلخواهتان برسید.

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع