روش های جایگزینی دندان از دست رفته

Contents

دندان ها در زیبایی فرد تاثیر بسزایی دارند. دندان های سالم نه تنها به شما کمک می کند لبخندی زیبا داشته باشید، بلکه به شما کمک می کند تا سلامت کلی بدن خود را نیز حفظ کنید. نبود یک یا چند دندان جویدن و صحبت کردن را بسیار دشوار می کند. طبق آمار 92 درصد از بزرگسالان بین 20 تا 64 سال درگیر پوسیدگی دندان هستند. همچنین تعداد افرادی که  دندان خود را از دست می دهند نیز نسبتا زیاد است. خوشبختانه با پیشرفت های دندانپزشکی امروزی، راه حل های مختلفی برای جایگزینی دندان از دست رفته وجود دارد. دکتر شیرین مددی با روش های مختلفی جایگزینی دندان های از دست رفته را در اهواز انجام می دهند برای گرفتن مشاوره از دکتر با راه های ارتباطی صفحه تماس با دکتر در ارتباط باشید.

یک دندان از دست رفته می تواند ظاهر لبخند فرد را تغییر دهد. یک دندان ممکن است در نتیجه بیماری لثه، آسیب، پوسیدگی شدید دندان یا یک بیماری ژنتیکی از دست برود و مشکلات متعددی ایجاد کند. این فقدان جای خالی دندان به مرور زمان بر روی هم ترازی دندان های تأثیر منفی می گذارد و در صورت عدم درمان، مشکلاتی را ایجاد کند.

گاهی اوقات مردم ارزش دندان های خود تا زمانی که از بین نرود متوجه نمی شوند و متاسفانه اگر از دندان ها به خوبی مراقبت نشود، زود از دست می روند. از دست دادن حتی یک دندان می تواند تأثیر منفی بر سلامت دهان و اعتماد به نفس فرد داشته باشد. نبود دندان همچنین می تواند بر گفتار، توانایی جویدن غذا و یکپارچگی استخوان فک تأثیر بگذارد و موجب جابجایی آهسته دندان ها در برخی از فضاهای خالی شود. خوشبختانه، تعدادی گزینه عالی برای جایگزینی یک یا چند دندان دست رفته وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یکی از رایج ترین روش های جایگزینی دندان است. در این روش یک ایمپلنت جای ریشه دندان قرار می گیرد و با استخوان فک پیوند برقرار می کند. اگرچه ایمپلنت های دندانی روش بسیار مناسبی برای جایگزینی یک دندان است، اما ممکن است بهترین گزینه برای جایگزینی چندین دندان نباشند.

ایمپلنت های دندانی ظاهر و احساس دندان های طبیعی فرد را دارند و می توانند برای چندین دهه، بدون نیاز به ترمیم یا تعویض، دوام بیاورند.

برای انجام ایمپلنت دندان در اهواز می توانید به کلینیک دکتر شیرین مددی مراجعه کنید تا باروشی دائمی برای جایگزینی دندان از دست رفته را انجام دهید.

ایمپلنت دندان از دست رفته

از آنجایی که ایمپلنت دندان نیاز به جراحی دارد و معمولاً هزینه بیشتری نسبت به بریج یا پروتز دندان دارد، برای همه مناسب نیست. فقط در مواردی که نیاز به جایگزینی یک دندان واحد یا چندین دندان در نواحی مختلف باشد، ایمپلنت های دندانی گزینه بسیار کارآمدی هستند. در صورت مراقبت، ایمپلنت های دندانی می توانند تا آخر عمر دوام بیاورند.

بیشتر ببینید: جایگذاری ایمپلنت

بریج ثابت برای جایگزینی دندان از دست رفته

یک بریج ثابت فاصله بین یک یا چند دندان از دست رفته را پر می کند. بریج ثابت گذاشتن در چند جلسه انجام می شود. زیرا فرآیند کاشت ایمپلنت، سفارشی سازی بریج و قرار دادن بریج در محل دندان های از دست رفته زمان می برد.

هنگامی که بریج در جای خود قرار گرفت، یک پل دندانی ثابت مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسد. احساسی مشابه دندان خود فرد داشته و مانند دندان های طبیعی عمل می‌کند. برای تمیز کردن نیازی به برداشتن بریج نیست و مقرون به صرفه تر از ایمپلنت دندان است.

بریج ثابت دندان

بیشتر بخوانید: بریج بهتر است یا ایمپلنت

بریج رزینی جایگزین دندان

بریج رزینی

بریج ثابت برای دندان های آسیایی که برای جویدن هستند مناسب است و بریج با رزین جایگزین خوبی برای دندان های جلویی از دست رفته است، که معمولاً فشار زیادی را تحمل نمی کنند و فقط زیبایی مهم است. یک بریج رزینی به دندان های مجاور در هر طرف متصل می شود. دوام و قیمت این بریج کمتر از بریج ثابت است.

برای انجام بریج دندان در اهواز می توانید به دکتر شیرین مددی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز

پروتز متحرک برای جایگزینی دندان از دست رفته

پروتز دندان متحرک شامل دندان های جایگزین برای بخش کوچکی از دندان های از دست رفته با ظاهر و عملکردی طبیعی است. پروتز جزئی متحرک برای جویدن و زیبایی عالی است، اما دوام آن ها به مراتب کمتر از ایمپلنت یا بریج دندان است و در صورت استفاده طولانی مدت می تواند اذیت کننده باشد.

پروتز های متحرک، کم هزینه ترین گزینه جایگزینی دندان از دست رفته هستند که معمولا به عنوان یک جایگزین موقت برای دندان ها در زمان آماده شدن ایمپلنت یا بریج به کار می روند.

پروتز نصفه جایگزینی برای دندان از دست رفته
دندان مصنوعی

پروتز کامل متحرک

بسته به تعداد دندان هایی که در حال حاضر دارید، پروتزهای کامل متحرک می توانند نسبتاً تهاجمی باشند و نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشک دارند. بر خلاف پروتز متحرک، که در آن تنها بخشی از دندان های از دست رفته جایگزین می شود، پروتز کامل متحرک برای جایگزینی دندان ها به کار می رود.

یک پروتز کامل متحرک زیبایی و کاربردی مشابه دندان دارد، اما نباید به مدت 24 ساعت در روز از آن استفاده کرد. این پروتزهای کامل متحرک همان دندان مصنوعی متحرک هستند که در گذشته افرادی که پا به سن می گذاشتند از آن ها استفاده می کردند. پروتز کامل متحرک جدید که جایگزین دندان های از دست رفته می شوند بسیار راحت تر از پروتز های قدیمی هستند و لثه های فرد را کمتر اذیت می کنند.

سخن آخر

برای یافتن بهترین گزینه برای جایگزینی دندان از دست رفته خود با دندانپزشک مورد اعتمادتان مشورت کنید. اگر به دنبال راهی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستید، حتما قبل از تصمیم گیری نهایی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

هر پنج گزینه ارائه شده راه های خوبی هستند، اما برای یافتن گزینه بهتر برای جایگزینی دندان های از دست رفته حتما با یک متخصص مانند دکتر شیرین مددی در اهواز مشورت کنید.

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع