17 راهکار برای مراقبت های بعد از لمینت دندان

Contents

در حال ظاهر شکل ظاهری دندان ها اهمیت بسیار بالایی بین افراد  دارد. روش های بسیاری برای زیباسازی دندان ها وجود دارد که یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش ها، لمینت دندان است. در این روش فاصله و نامرتبی و رنگ دندان ها اصلاح می شود و در نتیجه می تواند یک لبخند زیبا ایجاد کند. لامینیت می تواند در برخی از موارد جایگزین ارتودنسی باشد و مزایایی نسبت به ارتودنسی داشته باشد مانند نتیجه گیری سریعتر، کم هزینه تر و راحتتر. در این مقاله قصد دارین به موضوع مراقبت های بعد از لمینت دندان بپردازیم، و 17 راهکار برای حفظ سلامت دندان بعد از لمینت به شما بگوئیم.

لمینت دندان-دکتر شیرین مددی

انواع لمینت

 • سرامیکی
 • کامپوزیتی

که لمینیت سرامیکی انواع مختلفی دارد که با توجه به سلیقه بیمار و پیشنهاد دکتر نوع لمینت برای هر فردی انتخاب می شود. در هر دو حالت لایه ای از ماده ای به اسم venner که گاه یک یا چند درجه روشن تر از دندان خود فرد هست، بر روی دندان قرار می گیرد. برای انجام لمینت از نوع سرامیکی قالب گیری بر روی فک و دندان بیمار انجام می شود و در لابراتوار ساخته می شود. این روش از لمینت بسیار مقاوم تر از نوع لمینت کامپوزیت هست.

مقالات دیگر: ماندگاری لمینت دندان

نمونه کارهای لمینت دکتر شیرین مددی

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر دکتر شیرین مددی، لطفا از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دکتر شیرین مددی دیدن کنید

عمر دندان لمینت شده

عمر دندان لمینت شده با مراقبت های بعد از لمینت توسط بیمار و همچنین کار پزشک متخصص ارتباط دارد. اگر اینکار توسط پزشک با تجربه طراحی و نسب شده باشد از دندان فرد جدا نمی شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز

مراقبت های بعد از لمینت دندان

یکی از مهم ترین عواملی که باعث طول عمر بیشتر لمینت دندان می شود مراقبت های بعد از لمینیت است.

مصرف کم قهوه و نوشابه

 • استفاده طولانی مدت از قهوه، چای و نوشابه و آبمیوه های حاوی رنگ مصنوعی باعث ایجاد جرم در دندان ها می شود. می توان با مسواک زدن مرتب و نخ دندان از این به بعد زیبایی و سلامت لمینت را حفظ کرد. همچنین به هیچ وجه نباید دندان ها را محکم روی هم فشار دهید، زیرا ممکن است لمینت ها لب پر شوند.
 • از مصرف زیاد مواد رنگی مانند قهوه، چای، نوشابه و … و استعمال دخانیات خودداری کنید و پس از مصرف هر یک از این مواد مقداری آب را در دهان بچرخانید و قورت دهید. این کار هم از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند و هم از لمینت و دیگر دندان ها لکه دار نمی شود. توجه داشته باشید که لمینت بر خلاف کامپوزیت به سختی تغییر رنگ می دهد. اما رنگدانه ای که روی دندان های طبیعی می نشیند روی لمینت نیز می نشیند.

مراقبت های ساعات اولیه بعد از لمینت دندان

 • تا زمانی که بی حسی به طور کامل برطرف نشده است، از جویدن غذا اکیداً خودداری کنید. زیرا بی حسی می تواند باعث گاز گرفتن زبان و لب ها و ایجاد زخم های شدید شود.
 • به مدت 24 ساعت از جویدن و مواد غذایی چسبنده خودداری کنید و از فشار دادن دندان ها به هم خودداری کنید.
 • اگر پانسمان روی دندان دارید، تا دو ساعت غذا نخورید و تا جلسه بعد غذا را در آن ناحیه نجوید. اگر مقداری از پانسمان افتاد نگران نباشید. فقط پوشاندن ریشه ها با پانسمان مهم است.
 • به احتمال زیاد، گوشه لب شما ممکن است به دلیل کشیده شدن لب شما زخم شود. در این صورت پماد ویتامین A-D را از داروخانه تهیه کنید و روزی سه بار لب های خود را مرطوب کنید.
 • به احتمال زیاد، ممکن است تا 10 روز در بلع غذا و باز کردن دهان مشکل داشته باشید که طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود.
 • در روز اول، وجود تکه های چسب در دهان طبیعی است. این مواد را با آب داخل دهان از دهان بشویید.
 • به مدت دو ساعت از خوردن غذا خودداری کنید و دندان های خود را به هم فشار ندهید. تا زمانی که بی حسی به طور کامل برطرف نشده است، از جویدن غذا اکیداً خودداری کنید. زیرا بی حسی می تواند باعث گاز گرفتن زبان و لب ها و ایجاد زخم های شدید شود.
 • در صورت تجویز، تمام داروهای خود را با یک لیوان پر آب از گوشه دهان قبل از از بین رفتن داروی بیهوشی مصرف کنید (زیرا مسکن ها تا دو ساعت اثر می کنند). پس از یک ساعت به دلیل افزایش خطر خونریزی از مصرف قرص آناهیل (قرص تسریع بهبود زخم) در روز اول خودداری کنید.

مراقب خوراکی های چسبناک باشید

از خوردن مواد چسبناک درشت مانند سوهان درشت، شکلات درشت و … خودداری کنید. این مواد را در تکه های کوچک بخورید، زیرا چسب این مواد بر چسب لمینت غلبه می کند و اگر بزرگ باشد لمینت می شود.

دندان شما ابزار نیست!

از استفاده ابزاری از دندان مانند باز کردن درب بطری و غیره خودداری کنید و هیچگاه پوست آجیل، خوردن ناخن، مداد، یخ و دانه های سفت را با دندان نجوید. (اگر به دانه ها علاقه دارید می توانید از بسته های هسته دانه استفاده کنید). زیرا ممکن است با تکرار این کارها متوجه عوارض واضحی نشوید، اما در واقع ترک های کوچکی در لمینت ایجاد می شود که باعث کاهش عمر لمینت می شود. علاوه بر آسیب رساندن به لمینت دندان، می توانند به دندان های طبیعی نیز آسیب برسانند.

نکات تکمیلی مراقبت های بعد از لمینت دندان

 • به احتمال زیاد، آلرژی به سرما و گرما ممکن است تا دو ماه ادامه داشته باشد، حتی اگر از قبل آلرژی وجود نداشته باشد. در این صورت تا دو ماه از خوردن غذاهای سرد و گرم خودداری کنید و از غذاهای ولرم استفاده کنید.
 • اگر در حال حاضر یا در آینده دچار دندان قروچه (فشردن دندان ها در هنگام خواب یا عصبانیت) هستید، باید از محافظ شب استفاده کنید. در غیر این صورت لمینت و دندان های طبیعی لمینت نشده شما ترک می خورند و می شکنند. نایت گارد وسیله ای بی رنگ است که توسط دندانپزشک ساخته می شود و روی دندان های بالایی قرار می گیرد.
 • هر 6 تا 12 ماه یکبار برای معاینات دندانپزشکی به پزشک مراجعه کنید. این چکاپ ها بسیار مهم هستند و با این چکاپ ها از کشیدن دندان که با درمان عصب کشی قابل حفظ است، از عصب کشی دندان که با ترمیم قابل درمان است جلوگیری می کنید و علاوه بر کاهش هزینه های طولانی مدت، سلامت دهان و دندان شما را تضمین می کند.
 • لمینت دندان به این معنی نیست که در آینده دندان پوسیده نمی شود. اگر بهداشت دندان خود را رعایت نکنید، از جای دیگری که لمینت نشده است شروع به پوسیدگی می کند. مانند پشت دندان یا حد فاصل بین دندان و لمینت
 • واتر جت برای افرادی که روزانه بعد از شب مسواک لمینت می کنند توصیه می شود. استفاده از واترجت حتی برای همه بسیار مفید است.
drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس سریع