کامپوزیت ونیر و عوارض آن!

Contents

امروزه زیبایی دندان ها، نقش مهم و بسزایی در افزایش اعتماد به نفس افراد دارد. روش های مختلفی برای زیباسازی دندان ها وجود دارد. کامپوزیت ونیر یکی از این روش هاست که برای اصلاح لبخند و زیبا کردن دندان ها به کار می رود. کامپوزیت ونیر، روشی است برای زیباتر دیده شدن دندان ها و لبخند افراد که توسط متخصصین دندانپزشک انجام می شود.

در این روش، لایه هایی از جنس مواد کامپوزیت وجود دارد که همرنگ دندان ها بوده و توسط دندانپزشک متخصص بر روی دندان ها گذاشته می شود. مواد کامپوزیتی به گونه ای بر روی دندان قرار می گیرند که باعث می شوند تا شکل و رنگ دندان ها اصلاح شده و همرنگ دندان ها شده و با درخشش خود بر روی دندان ها، لبخند زیباتری را برای افراد به ارمغان بیاورند.

جنس، رنگ و استحکام مواد کامپوزیتی با یکدیگر متفاوت است. برای داشتن طرح لبخند مناسب و اصلاح آن باید از بهترین جنس کامپوزیت دندان استفاده کرد تا استحکام و زیبایی نسبتا پایداری داشته باشد.

نمونه کار دکتر شیرین مددی

کاربرد کامپوزیت ونیر

 • اصلاح طرح لبخند
 • اصلاح بدشکلی و شکستگی های دندان
 • تغییر رنگ و سفید کردن دندان ها
 • بستن فاصله باز بین دندان ها

مراحل انجام کامپوزیت ونیر

در کامپوزیت دندان، ماده ای خمیر مانند بر روی سطح بیرونی دندان به صورت لایه به لایه قرار داده شده و سپس توسط یک قلم مخصوص به آن فرم داده می شود. همه این کارها پس از تمیز کردن دندان صورت می گیرد. در این روش، با استفاده از دستگاه لایت کیور که از یک نور مخصوص برای چسباندن خمیر کامپوزیت به سطح دندان صورت می گیرد، استفاده می شود. این نور مخصوص سخت و قوی بوده و به همین دلیل باعث شده تا این روش به یک روش دائمی تبدیل شود.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان برای زیبایی دندان ها، چه مزایایی دارد؟

کامپوزیت ونیر دارای مزایای بسیاری دارد که عبارتند از :

 • با این روش، دیگر نیازی به تراش مینا و عاج دندان ها، وجود ندارد.
 • دندان ها به دلیل تراشیده نشدن سالم می مانند.
 • ونیر کامپوزیت، دوام بالایی در جویدن غذاهای سفت و خشک، قابلیت تحمل فشار بالایی نسبت به لمینت های چینی دارند.
 • کامپوزیت دندانی به قدری طبیعی است که کمتر کسی تفاوت آن را با دندان های طبیعی می فهمد.
 • به دلیل عدم نیاز به لابراتوار، خطاهای انسانی کاهش می یابد.
 •  به دلیل اضطراب و استرس ناشی از فشار بالا، ممکن است دندان دچار ترک و شکستگی شود که با استفاده از ونیر کامپوزیت ترمیم می شود.

دوام کامپوزیت ونیر

دوام کامپوزیت ونیر به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است :

 • نوع مواد کامپوزیت مورد استفاده
 • مراقبت های بعد از درمان
 • مهارت و تجربه دندانپزشک زیبایی

عادت های بد مانند دندان قروچه در طول و ماندگاری کامپوزیت ونیر می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .

مراقبت بعد از کامپوزیت ونیر

ممکن است به علت عدم مراقبت ونیر دندانی از محل خود خارج شود ، به منظور دریافت بهترین نتیجه و افزایش دوام و ماندگاری کامپوزیت ونیر مورد استفاده به حفظ مداوم بهداشت دهان و دندان خود توجه بسیاری نمایید . باید از شکستن مواد خوراکی سفت جدا خودداری نمایید تا جایی که ممکن است از مصرف مواد غذایی که نیاز به گاز گرفتن شدید و جویدن طولانی مدت دارد خودداری نمایید . انجام معاینات منظم بعد از کامپوزیت ونیر می تواند در دریافت مطلوب ترین نتیجه تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز

نمونه کار کامپوزیت دندان توسط دکتر شیرین مددی

آیا ونیر کامپوزیت باعث آسیب رساندن به دندان های طبیعی می شود؟

به دلیل اینکه در روش کامپوزیت دندان، دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، ماده کامپوزیت به طور مستقیم و توسط پزشک بر روی دندان ها گذاشته می شود. بعد از گذاشتن کامپوزیت، فرد دیگر گرما و سرما را در دندان های طبیعی خود حس نمی کند. در روش کامپوزیت ونیر نسبت به روش های دیگر زیبایی دندان، دندان های طبیعی دست نخورده می ماند و آسیب های جدی به آن ها وارد نمی شود، اما می تواند خطرات و عوارض جانبی داشته باشد.

مقالات دیگر: سوالات متداول کامپوزیت ونیر

خطرات و عوارض جانبی این روش عبارتند از :

 • عفونت لثه یا پوسیدگی دندان بعد از نصب و قرار دادن کامپوزیت ونیر
 • واکنش های آلرژیک بعد از کاشت کامپوزیت دندان
 • آسیب دیدن کامپوزیت ها و افتادن یک یا چند کامپوزیت
 • زرد شدن دندان ها

در یک سری موارد، ونیر کامپوزیت، باعث آسیب رساندن به دندان های طبیعی می شوند که به شرح زیر است :

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر کامپوزیت در اهواز

عفونت لثه یا پوسیدگی دندان بعد از نصب و قراردادن کامپوزیت ونیر


قبل از کاشت کامپوزیت ونیر، دندانپزشک باید لثه و همه دندان ها را از نظر پوسیدگی، عفونت و یا جرم چک نماید. اگر هر یک از این موارد برای فرد مراجعه کننده مشاهده شد، باید تمامی دندان ها و لثه، پاکسازی شوند و بعد از معالجه کردن آن ها و عفونتشان، مراحل کاشت کامپوزیت دندان ادامه می یابد. بعد از کاشت کامپوزیت ونیر روی دندان، اگر پزشک با هرگونه عفونتی مواجه شد، دلیلش آن است که کامپوزیت به درستی روی دندان ها فرم دهی نشده و یا نکات بهداشتی دهان رعایت نشده است.

اگر عفونت بیش تر شود، باعث می شود تا کامپوزیت ونیر به دندان های طبیعی آسیب برساند و دندان ها پوسیده شوند. وقتی دندان ها پوسیده شوند، برای درمان آن ها باید از روش Root Canal استفاده شده و یا حتی دندان ها کشیده شوند.

عفونت لثه یا پوسیدگی دندان بعد از نصب و قراردادن کامپوزیت ونیر

بعضی اوقات، عفونت لثه یا پوسیدگی دندان زیر کامپوزیت دندان به وجود می آید که همین باعث می شود تا بیمار متوجه آن نشود. برای تشخیص چنین عفونت هایی لازم است تا فرد به طور منظم و هر 6 ماه یک بار چکاپ را نزد دندانپزشک زیبایی انجام دهد. همچنین لازم است تا از مواردی همچون نخ دندان کشیدن، مسواک زدن، دهانشویه استفاده کردن بعد از کامپوزیت ونیرانجام شود تا از عفونت های احتمالی لثه پیشگیری گردد.

واکنش های آلرژیک بعد از کاشت کامپوزیت دندان


یکی از عوارضی که ممکن است هر فردی بعد از انجام کامپوزیت دندان با آن دست و پنجه نرم کند، واکنش ها و حساسیت های آلرژی زایی است که افراد نسبت به مواد و ابزار استفاده شده در ونیر کامپوزیت پیدا می کنند.

از علائم آلرژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • قرمز شدن لثه
 • التهاب و تورم در ناحیه لثه
 • احساس سوزش
واکنش آلرژیک نسبت به کامپوزیت دندان - دکتر شیرین مددی

چنانچه فردی دچاری هر یک از علائم ذکر شده شود، پزشک عمل کامپوزیت ونیر را متوقف کرده و رزین کامپوزیت را پاک می کند و به معالجه آلرژی هایی که در فرد ایجاد شده است، می پردازد. ونیر کامپوزیت روی دندان ها، امری برگشت پذیر است؛ بدین معنی که قابلیت استفاده از دندان های طبیعی دوباره برای فرد میسر است. برای دوباره استفاده کردن از دندان های طبیعی، باید یک سری درمان ها روی آن ها انجام شود و برای درمان آن ها باید  از روش هایی همچون ارتودنسی، لمینت سرامیکی و … استفاده نمود.

آسیب دیدن کامپوزیت ها و افتادن یک یا چند کامپوزیت


یکی از بزرگ ترین مشکل های کامپوزیت دندان این است که به اندازه دندان های طبیعی و یا لمینت سرامیکی مستحکم نیست، به همین دلیل در اثر استفاده غلط و مراقبت نکردن از آن ها، امکان آسیب دیدگی بالا می رود. استفاده از نوشیدنی های الکلی، مصرف دخانیات و دهانشویه های غیراستاندارد، باعث از بین رفتن پیوند میان ونیر کامپوزیت و دندان های طبیعی می شود و در نهایت منجر به شکستن، ترک خوردن و یا افتادن یک یا چند کامپوزیت بر اثر خوردن غذاهای سفت از روی دندان می شود..

زرد شدن دندان ها


در کامپوزیت ونیر، رنگ دندان ها به سرعت تغییر می کند، در حالیکه در مواد سرامیکی چنین نیست. رزین مورد استفاده شده در کامپوزیت دندان بر روی دندان ها، در مقابل تغییر رنگ دندان ها مثل زرد شدن دندان ها مقاوم نیست. موادی که کامپوزیت ونیر را تشکیل می دهد به گونه ای است که اختلال زیادی را بر روی مینای دندان و یا پرسلین ایجاد می کند که باعث می شود تا مواد غذایی رنگی به راحتی جذب آن ها می شود. نوشیدنی هایی همچون قهوه، شکلات داغ و یا شراب قرمز سبب تغییر رنگ ونیر کامپوزیت می گردد. تغییر رنگ بر روی کامپوزیت دندان حتی از دندان های طبیعی بیش تر خواهد بود.

برای جلوگیری از تغییر رنگ سریع دندان ها، باید تا حد ممکن از انجام کارهای زیر اجتناب نمود :

 • از خوردن نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی خودداری کرد.
 • بعد از خوردن مواد غذایی رنگی، از دهانشویه های مخصوص دهان استفاده نمود.
 • بعد از خوردن مواد غذایی رنگی از مسواک زدن با خمیردندان های سفیدکننده استفاده نمود.
drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
تماس سریع