ارتودنسی دندان در اهواز

Contents

ارتودنسی در علم دندانپزشکی بسیار موفق عمل کرده است. به گونه ای که اشخاصی که دندان های نامنظم  دارند برای نظم دهی به دندان ها خود و زیباتر شدن ظاهر دندان ها خود می توانند به دندانپزشک زیبایی مراجعه نمایند تا اصلاح نامنظمی دندان های آنها انجام شود.

اشخاصی که دندانهای بهم ریخته دارند با استفاده از ارتودنسی نه تنها مشکل نامنظمی دندانها برطرف می شود بلکه از خرابی و پوسیدگی دندان ها پیشگیری می شود.

زیرا نامنظمی دندان ها باعث می شود که دندان ها به علت گیر کردن غذا سریع تر خراب شود.

با استفاده از ارتودنسی می توان به جفت شدن دندان ها، اصلاح نامنظمی دندان ها  و تصحیح مشکلات فکی دندان ها پرداخته شود.

یکی از سوالات متداولی که پرسیده می شود این است که آیا ارتودنسی تنها راه زیبایی دندان ها است. در ذیل به بیان پاسخ این سوال می پردازیم:

متخصص ارتودنسی چه می کند؟

متخصصان ارتودنسی از دستگاه های ثابت و متحرک دندان مانند بریس، نگهدارنده و نوارها برای تغییر موقعیت دندان ها در دهان استفاده می کنند. آنها ناهنجاری های دندان را درمان می کنند، از جمله:

  • مشکلات گاز گرفتن، مانند اوربایت یا آندربایت
  • دندانهای نا مرتب، یا دندانهایی که فاصله زیادی از هم دارند
  • ناهماهنگی فک
  • بستن فاصله های زیاد بین دندان ها
  • تراز کردن نوک دندان ها
  • صاف کردن دندان های کج
  • بهبود توانایی گفتار یا جویدن
  • افزایش سلامت دراز مدت لثه ها و دندان ها
  • جلوگیری از ساییدگی طولانی مدت یا ضربه به دندان ها
  • درمان نیش نامناسب

درمان می تواند ظاهر دندان ها را بهبود بخشد. اما همچنین می تواند به جویدن و عملکرد بهتر گفتار منجر شود و در برخی موارد از دندان ها در برابر آسیب یا پوسیدگی محافظت می کند.

برای دستیابی به این اهداف ، متخصص ارتودنسی از طیف وسیعی از وسایل دندانپزشکی  استفاده می کند.

بیشتر بخوانید: علت درد دندان چیست؟

چه کسانی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند؟

اگر فکها و دندانها به درستی رشد نکنند، ممکن است ناهنجاری انسداد ایجاد شود. دندانها کج و نامرتب خواهند بود و ممکن است مجموعه های پایین و بالا دندانها در یک راستا قرار نگیرند.

ناهنجاری یک بیماری نیست و بر سلامت جسمی تأثیر نمی گذارد. این یک تغییر در موقعیت دندان ها است. با این حال، ممکن است بر شکل صورت و ظاهر دندان ها تأثیر بگذارد. در نتیجه باعث خجالت، عدم اعتماد به نفس و حتی افسردگی می شود.

دکتر شیرین مددی کارهای دندانپزشکی و زیبایی را با جدیدترین تکنیکها و متریال در اهواز انجام می دهند. برای دیدن نمونه کارهای دکتر مددی می توانید از صفحه اینستاگرام یا کانال آپارات دیدن کنید.

آیا ارتودنسی تنها راه درمان زیبایی دندان ها است ؟

 با استفاده از ارتودنسی می توان به اصلاح رابطه بین فک و دندان ها پرداخته شود. یعنی نه تنها دندان ها زیباتر می شوند بلکه از پوسیدگی آنها پیشگیری می کنیم. پس از ارتودنسی به دلیل اینکه دندان ها مرتب می شوند و دیگر نامنظم و نامرتب نیستند شخص اعتماد به نفس بالایی پیدا می کند.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی دو نوع متحرک و ثابت است. در واقع ارتودنسی ثابت را دندانپزشک زیبایی جهت بهم ریختگی های بسیار شدید و پیچیده توصیه می کند که انجام شود. ارتودنسی متحرک جهت نظم دادن تعدادی از دندان ها و یا نظم بخشیدن به برخی از دندان ها است.

ارتودنسی را جهت اتصال براکت ها و سیم انجام می دهند، با ارتودنسی می توان نحوه قرار گیری دندان ها را ثابت کرد.

تخصص و تبحر دندانپزشک زیبایی در اصلاح طرح لبخند بسیار کمک می کند، در برخی از اشخاص ارتودنسی نیاز به شش ماه زمان دارد این در حالی است که در برخی دیگر از اشخاص ارتودنسی نیاز به سه سال دارد.

اگر قصد انجام کارهای دندانپزشکی زیبایی را دارید، پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز خواندن مقاله بهترین دندانپزشک زیبایی در اهواز را از دست ندهید. در این مقاله به شما می گوئیم که چه فاکتورهای در انتخاب بهترین دندانپزشک زیبایی مهم است.

کاندیدای ارتودنسی ثابت

اردتودنسی زیر مجموعه ای از  دندانپزشکی می باشد که برای رفع کردن مشکلات دندان ها و در نتیجه زیبایی آن ها استفاده می شود . این روش درمان با اصلاح فرم فک و رفع کردن اختلالات ناشی از پوسیدگی دندان ها بر اثر جرم زیاد و از افتادن دندان ها بر روی هم جلوگیری می کند. ارتودنسی اصولا  بین همه افراد به شکل سیم و براکت شناخته شده است ارتودنسی بیشتر در رده سنی های پایین و نوجوانان متقاضیان زیادی دارد و همیشه هم ثابت شده است که سنین پایین با نتایج خوبی همراه است.

اگر فردی به ناهنجاری های فک و دهان دچار شده باشد ارتودنسی برای آن فرد راه حل مناسبی می باشد . و معمولا بیشتر افراد با ارتودنسی این اختلالات را برطرف کرده اند و دیگر نیازی به جراحی های سخت و پر هزینه ندارند. در برخی از موارد ردیف های دندانی مرتب نیستند و همین امر دلیل می شود که دندان ها بر روی هم بیفتند . و پوسیدگی در همچین مواقعی زودتر بروز می دهد . در ارتودنسی زمان بیشتری را به خود اختصاص می دهد به همین علت ارتودنسی برای کسانی که دوران بلوغ را گذرانده اند و کودکان بیشتر توصیه می شود. چون می توانند به راحتی با پزشک خود برای انجام ارتودنسی در ارتباط باشند.

محدودیت ارتودنسی ثابت

نیرویی که بر  اثر ارتودنسی بر دندان ها وارد می شود بسیار قوی است. به همین دلیل ارتودنسی ثابت برای کسانی که ناهنجاری های حادتری دارند  توصیه می شود. چون فشار زیادی را بر دندان ها وارد می کند و همین امر باعث مرتب شدن دندان ها می شود. مجموعا هیچگونه مانعی برای استفاده از ارتودنسی برای همه افراد وجود ندارد و تشخیص این مورد وظیفه دندانپزشک می باشد.

دستگاه ارتودنسی متحرک

این دستگاه در رده های سنی پایین و ناهنجاری های فکی در سن های پیش از بلوغ استفاده می شود. جهت شروع کار در قدم اول از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته می شود و پلاک بالا و پایین تهیه می شود . بعد از اینکه قالب آماده شد بیمار می تواند به صورت روزانه از قالب ها استفاده کند.

نصب براکت ها بر روی دندان

در اولین قدم پیش از اینکه براکت ها نصب شوند متخصص ارتودنسی دندان ها را پالیش و خشک می کند. بعد اسید مخصوصی را روی دندان ها قرار می دهد که وضعیت را جهت نصب براکت ها فراهم کند.

در مواقعی که برای چسباندن براکت ها به دندان از کامپوزیت نوری استفاده می شود، نور پلاسما به حد زیادی به روی براکت ها تابیده می شود.  سپس بعد سیم قوسی را از همه براکت ها عبور می دهد. در ادامه کش های ظریفی که دارای رنگ های بسیار هستند را بنابر نظر بیمار انتخاب می کند و روی براکت های ارتودنسی قرار می دهد که موجب می شود فشار به دندان ها وارد شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دندانپزشک در اهواز

براکت های ارتودنسی چگونه تنظیم می شوند؟

در این قسمت می بایست بیمار توسط دندانپزشک ارتودنسی خود چک شود تا در صورتی که کش ها احتیاجی به تعویض داشتند و یا سیم براکت ها نیاز مجدد به تنظیم داشته باشد این کار صورت گیرد. بعد از هر مرتبه ای که کش ها تنظیم و تعویض می شوند امکان دارد بیمار در این مرحله اندکی دچار درد شود.

ارتودنسی ثابت

این دستگاه جهت درمان ناهنجاری های سخت و بسیار زیاد و بعد از روییدن همه دندان های دائمی استفاده می شود . استفاده از ارتودنسی ثابت در همه گروه های سنی مقدور است. این مسئله موجب شده است که طرفداران بسیاری را از آن خود کند. ارتودنسی ثابت دندان های فرد را توسط سیم ها و کش های منحصر به فردی به طرف مورد نظر حرکت می دهد و دندان ها را در جای اصلی خود نگه می دارد. این کار هیچگونه خطری برای دندان ها و ریشه آن ها ندارد . بعد از این که براکت ها برداشته شد در اتمام کار  بهداشت دهان و دندان بسیار آسان می باشد.

ارتودنسی لینگوال

در این روش از ارتودنسی پشت دندان ها فک پایین و بالا براکت ها قرار داده می شود. این ارتودنسی ممکن است سبب اختلال در غذاخوردن، کمی اختلال در شستن دهان شود. اما برای اشخاصی که تمایل ندارند براکت ها وسیم های ارتودنسی دیده نشود بسیار کاربرد دارد. بنابراین پیشنهاد می شود که از این روش استفاده نمایند.

در برخی از مواقع جهت اصلاح نامرتبی دندان ها و نامرتبی دندانها نیز استفاده می شود. در این روش نیاز است که 14 روز یکبار به پزشک مراجعه شود.

مرحله اول

در مرحله اول قبل از انجام اصلاح طرح لبخند نیاز است که شخص یک جلسه مشاوره با دندانپزشک زیبایی داشته باشد. سپس دکتر توصیه می کند که شخص عکس رادیولوژی را انجام دهد تا به شکل کامل بتواند دندان ها را مورد بررسی قرار دهد. برای اینکه دندان ها به درستی به براکت ها متصل شود باید دندانها را صیقل داد سپس آنها را خشک نمود.

دندانپزشک زیبایی با کمک چسب مخصوص براکت ها را بر روی دندان ها قرار می دهند. سپس چسب های اضافه پاک می شود. برای محکم شدن براکت ها نیاز است که یک پرتوی قوی بر روی دندان ها قرار گیرد تا سیم ها در محل خود قرار گیرند.

مراحل دوم

برای معاینه و بررسی ارتودنسی نیاز است که شخص هر چند بار یک بار به دندانپزشک زیبایی مراجعه کند، تا معاینه انجام شود. علت این که شخص باید به دندانپزشک زیبایی مراجعه کند این است که به مرور زمان گره های الاستیکی ضعیف می شوند. بنابراین باید توسط دندانپزشک زیبایی تنظیم شوند.

مرحله سوم

برداشتن براکت ها

پس از به اتمام رسیدن دوره درمان دندانپزشک زیبایی بریس های دندان را خارج می کند. سپس چسب های اضافی دندان پاک می شود. در ابتدا ممکن است لثه های شخص ملتهب شود اما جای نگرانی نیست زیرا پس از مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می شود.

مرحله چهارم

استفاده از پلاک های دندانی

هزینه ارتودنسی دندان در اهواز

از آن جا که ارتودنسی نیاز به ویزیت حضوری دارد تا میزان پیچیدگی آن و سلامت دهان و لثه بازدید شود به صورت حضوری می توان هزینه را اعلام کرد. می توانید با ما تماس بگیرید و از قیمت ها مطلع شوید.

ارتودنسی کودکان

اگر کودکان نیاز به ارتودنسی داشته باشند نیاز است که در سن 6 سالگی این کار انجام شود . زیرا به دلیل اینکه در این سن مشکلات فک و دندان ها شناسایی می شود و بهترین سن برای درمان آنها است.

زمانی که درمان در سنین پایین انجام شود می توان یک فضای مناسب جهت رشد دندان ها در آینده را ایجاد کرد. دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی برای کودکانی که نیازمند استفاده از ارتودنسی جهت اصلاح بهم ریختگی دندان ها هستند توصیه می کند که از براکت استفاده نمایند.

بسته به این که کودک همکاری نماید، نوع مشکل دندان های کودک طول درمان ارتودنسی متفاوت است.

دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی برای بزرگسالان و کودکان روش های مختلف را جهت اصلاح بهم ریختگی دندان ها در نظر می گیرند. بسته به اینکه دندان های هر شخص چه میزان بهم ریخته می باشد و چه مشکلاتی دارد، درمان متفاوت است.

یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید تخصص و تبحر دندانپزشک زیبایی است. تخصص و تبحر دندانپزشک زیبایی در این زمینه بسیار مهم است. زیرا می تواند با ظرافت خاصی که در کار انجام می دهد ارتودنسی را بسیار زیبا قرار دهد. هم چنین براکت های دندانی را بسیار منظم و دقیق قرار می دهد. در نتیجه باید در انتخاب دندانپزشک زیبایی نهایت وسواس را به خرج دهید تا یک اصلاح طرح لبخند زیباو طبیعی با بهترین کار برای شما انجام شود.

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه
تماس سریع