اینله و آنله دندان

Contents

اینله و آنله دندان  همان ترمیم های دندانی می باشند که مانند پر کردن دندان جهت ترمیم دندان های پوسیده استفاده می شود . در بعضی از موارد اینله و آنله روشی محافظه کارانه و بهتری نسبت به روکش کردن دندان می باشد . اینله و آنله دندان که به پر کردن غیر مستقیم معروف هستند . راه حلی محکم تر و با ماندگاری بالاتری جهت ترمیم پوسیدگی دندان و صدمات شبیه به آن می باشد . این ترمیم ها از نظر کاربردی و زیبایی بسیار مناسب هستند . در این روش برعکس پر کردن معمولی دندان که در مطب به وسیله دندانپزشک صورت می گیرد و مواد به صورت مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد ترمیم به صورت غیر مستقیم در لابراتور دندانپزشکی ساخته می شود و بعد ترمیم به صورت آماده به مطب ارسال می شود تا در جایگاه خالی قرار بگیرد و به دندان چسبیده شود .

اینله و انله دندان
اینله و انله دندان

در حالی که ترمیم جهت پر کردن مرکز دندان استفاده می شود به آن اینله گفته می شود و اگرچه آسیب دندان بیشتر باشد و یک یا چند دندان کاسپ دندان را شامل باشد یا به صورت کامل قسمت جونده دندان را می پوشاند به آن آنله گفته می شود.

اینله و آنله دندان چه مزیت هایی دارد؟

تنظیم دقیق و محافظت از ساختار سالم دندان : جهت پر کردن دندان با این ترمیم ها احتیاج کمتری به تراشیدن دندان و برداشتن بافت سالم است و در نتیجه حد الامکان ساختار سالم دندان دست نخورده باقی می ماند . در حالی که پوسیدگی دندان به اندازه خفیف تا متوسط باشد اما به سطح جانبی دندان منتشر می شود .

این ترمیم ها جایگزین عالی به جای روکش دندان هستند . رنگ این مواد مانند دندان بوده و به تدریج رنگ آن تغییری نمی کند در صورتی که مواد پر کننده کامپوزیت به تدریج رنگ آن تغییر می کند .

به دلیل قرار گرفتن منظم این ترمیم دندانی تمام لبه های آن به آسانی تمیز نمی شوند و مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد .جنس این مواد بسیار محکم می باشد و بادوام است . به همین دلیل اگر فرد می خواهد دندان پر شده خود ماندگاری بیشتری داشته باشد این روش بهترین روش می باشد .

مراحل اینله و آنله دندان

به کار گرفتن روش اینله و انله دندان برای دندان هایی صورت می گیرد که عصب کشی شده اند و احتیاج به تقویت دارند . از آنجایی که مواد پر کننده اینله و انله دندان استحکام زیادی دارد می تواند دندان های عصب کشی شده را مقاوم سازد . این کار به وسیله سیستم باندینگ و ماده همرنگ یعنی همان کامپوزیت صورت می گیرد .

در قدم اول دندانپزشک زیبایی قالب دندان بیمار را تهیه می کند و آن را به لابراتور می فرستد تا چینی آن را  طبق آناتومی مناسب دقیق دندان و رنگ مناسب دندان بیمار را تهیه کنند. در گذشته برای اینکه دندان های پوسیده را ترمیم کنند بخش بسیاری از دندان بیمار را می تراشیدند تا روکش را روی آن قرار می دادند  این کار سبب می شود که دندان ها خراب  و ضعیف شوند .

در مراحل اولیه دندانپزشک زیبایی با این نوع چسب که از ماده های که تشابه  زیادی  به کامپوزیت ها دارد ساخته شده است .  این در صورتی است که در روش اینله و انله دندان دندانپزشک زیبایی دیواره های بیرونی را تراش نمی دهند و دیواره های درونی آن را نیز تقویت می کنند .

مزایای  اینله و انله دندان در این باشد که از به وسیله قالب صورت می گیرد . به این دلیل که تشابه زیادی به دندان های طبیعی دارند علاوه بر این روکش تمامی سطح های دندان های آسیاب  و نواحی آن را می پوشاند و به این وسیله بخش های تیره رنگ دندان نمایان نمی شود . قسمت انله بزرگ تر از اینله می باشد و قسمت یا تمامی سطح جونده دندان را می پوشاند اینله کوچک تر می باشد و در داخل دندان قرار می گیرد . البته به دلیل طولانی شدن انجام این روش هزینه بیشتری به خود تعلق می گیرد .

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع