اینله و آنله دندان

Contents

اینله و آنله دندان مشابه پرکردن، برای بازگرداندن یکپارچگی و عملکرد دندان پس از آسیب استفاده می شوند. با این تفاوت که، در حالی که برای ترمیم یا پرکردن، مواد مستقیماً روی دندان اعمال می شود. اما اینله و آنله به صورت سفارشی در لابراتوار ساخته می شوند و سپس در جای درست تثبیت می شوند.

اینله و آنله دندان همان ترمیم های دندانی می باشند که مانند پر کردن دندان جهت ترمیم دندان های پوسیده استفاده می شود. در بعضی از موارد اینله و آنله روشی محافظه کارانه و بهتری نسبت به روکش کردن دندان می باشد. اینله و آنله دندان که به پر کردن غیر مستقیم معروف هستند.

راه حلی محکم تر و با ماندگاری بالاتری جهت ترمیم پوسیدگی دندان و صدمات شبیه به آن می باشد. این ترمیم ها از نظر کاربردی و زیبایی بسیار مناسب هستند. در این روش برعکس پر کردن معمولی دندان که در مطب به وسیله دندانپزشک صورت می گیرد و مواد به صورت مستقیم بر روی دندان قرار می گیرد ترمیم به صورت غیر مستقیم در لابراتور دندانپزشکی ساخته می شود و بعد ترمیم به صورت آماده به مطب ارسال می شود تا در جایگاه خالی قرار بگیرد و به دندان چسبیده شود.

اینله و انله دندان
اینله و انله دندان

در حالی که ترمیم جهت پر کردن مرکز دندان استفاده می شود به آن اینله گفته می شود و اگرچه آسیب دندان بیشتر باشد و یک یا چند دندان کاسپ دندان را شامل باشد یا به صورت کامل قسمت جونده دندان را می پوشاند به آن آنله گفته می شود.

جنس مواد

مواد اینله و آنله از جنس: طلا، کامپوزیت یا چینی. بهترین دندانپزشک در اهواز یا هر جای دیگری مزایا را توضیح می دهد و به بیمار توصیه می کند که کدام یک برای دندان او بهتر است.

کاربرد اینله و آنله

اینله و آنله زمانی استفاده می شوند که ساختار دندان وجود نداشته باشد. نتیجه آنها بسیار قوی تر از پر کردن عادی دندان است. تفاوت بین اینله و آنله در این است که اینله در داخل حفره روی دندان قرار می گیرد در حالی که آنله جایگزین کاسپ(ها) (نوک) دندان می شود. این دو اصطلاح اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند.

اینله های دندانی

اینله هنوز در شرایط یکسان با پرکردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. اما اینله می تواند از مواد همرنگ دندان مانند سرامیک/پرسلن یا کامپوزیت دندانی مخصوص ساخته شود. دندان پر شده با آمالگام را می توان با اینله های همرنگ دندان جایگزین کرد و به دندان چسباند. این فرآیند باندینگ استحکام دندان را بهبود می بخشد و به تثبیت اینله روی دندان کمک کند.

00:28
truncate dir-rtl

اینله دندان

گیف-اپارات

آنله های دندانی

انله ها نیز در داخل دندان قرار می گیرند، اما روی سطح جویدنی دندان کشیده می شوند تا جایگزین یک یا چند کاسپ شوند. در گذشته آنله ها فقط از طلا ساخته می شدند. اما مانند اینله، بیماران بیشتر درخواست آنله همرنگ دندان می کنند. ساخت آنله از سرامیک/پرسلن باعث می شود که هارمونی و چسبندگی خوبی با دندان داشته باشد. این فرآیند استحکام دندان را بهبود می بخشد و به تثبیت آنله روی دندان کمک کند.

تعیین اینکه چه زمانی می توان به جای روکش یا کلاهک از اینله یا آنله استفاده کرد دشوار است. از متخصص دندانپزشک خود بپرسید که آیا کاندیدای اینله یا آنله همرنگ دندان هستید یا خیر.

تفاوت آن ها چیست؟

پر کردن دندان، اینله و آنله ترمیم های دندانی هستند که برای بازیابی ساختار طبیعی دندان استفاده می شوند. این نوع ترمیم ها معمولاً زمانی استفاده می شوند که دندان تحت تأثیر پوسیدگی دندان (حفره) قرار گرفته باشد. برخی از تفاوت های بین آنها عبارتند از:

  • ناحیه ای از دندان که می توانند درمان یا پر کنند.
  • اندازه حفره ای که پر می شود.
  • متریال
  • زمان مورد نیاز

انواع روش ها

دو نوع اینله و آنله وجود دارد: مستقیم و غیر مستقیم. اینله و آنله مستقیم توسط دندانپزشک در مطب دندانپزشکی ساخته می شود. این کار برای بیمار بسیار راحت تر است. زیرا اینله ها و آنله ها در یک ویزیت نصب می شوند. در طی این فرآیند، دندانپزشک قسمتی از دندان را که پوسیده شده برمی دارد و رزین روی دندان قرار می دهد. سپس دندانپزشک اینله یا آنله را روی دندان می چسباند. در انتها آن ها را پولیش می زند.

اینله ها و آنله های غیرمستقیم در لابراتوار ساخته می شوند. بنابراین این فرآیند زمان بیشتری و معمولاً به دو جلسه ویزیت نیاز دارد. نصب اینله و آنله غیرمستقیم مشابه روش مستقیم است. زیرا ابتدا قسمت پوسیده دندان توسط دندانپزشک برداشته می شود.

البته در روش غیرمستقیم دندانی که تحت درمان قرار می‌گیرد، با یک پر کننده موقت پر می شود تا اینله و آنله از لابراتوار فرستاده شود. در ویزیت دوم، دندانپزشک پرکننده موقت را برمی دارد و اینله یا آنله را روی دندان می چسباند. سپس پولیش اینله یا آنله را انجام می دهد.

اینله و آنله دندان چه مزیت هایی دارد؟

تنظیم دقیق و محافظت از ساختار سالم دندان: جهت پر کردن دندان با این ترمیم ها احتیاج کمتری به تراشیدن دندان و برداشتن بافت سالم است و در نتیجه حد الامکان ساختار سالم دندان دست نخورده باقی می ماند. در حالی که پوسیدگی دندان به اندازه خفیف تا متوسط باشد اما به سطح جانبی دندان منتشر می شود.

این ترمیم ها جایگزین عالی به جای روکش دندان هستند. رنگ این مواد مانند دندان بوده و به تدریج رنگ آن تغییری نمی کند. در صورتی که مواد پر کننده کامپوزیت به تدریج رنگ آن تغییر می کند.

به دلیل قرار گرفتن منظم این ترمیم دندانی تمام لبه های آن به آسانی تمیز نمی شوند و مشکلی را برای فرد به وجود نمی آورد. جنس این مواد بسیار محکم و بادوام است. به همین دلیل اگر فرد می خواهد دندان پر شده خود ماندگاری بیشتری داشته باشد این روش بهترین روش می باشد.

مراحل اینله و آنله دندان

به کار گرفتن روش اینله و انله دندان برای دندان هایی صورت می گیرد که عصب کشی شده اند و احتیاج به تقویت دارند. از آنجایی که مواد پر کننده اینله و انله دندان استحکام زیادی دارد می تواند دندان های عصب کشی شده را مقاوم سازد. این کار به وسیله سیستم باندینگ و ماده همرنگ یعنی همان کامپوزیت صورت می گیرد.

در قدم اول دندانپزشک زیبایی قالب دندان بیمار را تهیه می کند و آن را به لابراتور می فرستد تا چینی طبق آناتومی مناسب دقیق دندان و رنگ مناسب دندان بیمار تهیه کنند. در گذشته برای اینکه دندان های پوسیده را ترمیم کنند بخش بسیاری از دندان بیمار را می تراشیدند تا روکش را روی آن قرار می دادند. این کار سبب می شود که دندان ها خراب و ضعیف شوند.

در مراحل اولیه دندانپزشک زیبایی با این نوع چسب که از ماده های که تشابه  زیادی  به کامپوزیت ها دارد ساخته شده است.  این در صورتی است که در روش اینله و انله دندان دندانپزشک زیبایی دیواره های بیرونی را تراش نمی دهند و دیواره های درونی آن را نیز تقویت می کنند.

مزایای  اینله و انله دندان در این باشد که از به وسیله قالب صورت می گیرد. به این دلیل که تشابه زیادی به دندان های طبیعی دارند علاوه بر این روکش تمامی سطح های دندان های آسیاب  و نواحی آن را می پوشاند و به این وسیله بخش های تیره رنگ دندان نمایان نمی شود.

قسمت انله بزرگ تر از اینله می باشد. قسمت یا تمامی سطح جونده دندان را می پوشاند اینله کوچک تر می باشد و در داخل دندان قرار می گیرد. البته به دلیل طولانی شدن انجام این روش هزینه بیشتری به خود تعلق می گیرد.

چگونه بفهمیم کدام یک مناسب تر است؟

دندانپزشکان متخصص با توجه به اینکه چقدر از دندان باقی مانده است، تعیین می کنند که چه نوع اینله یا آنله برای شرایط منحصر به فرد بیمار لازم است. هم برای اینله و هم برای آنله، معمولاً از طلا استفاده می شود. زیرا ماندگارترین و سخت ترین ماده پرکننده است.

استفاده از طلا مزایای زیادی دارد. زیرا کدر نمی شود و استحکام بسیار زیادی دارد. تنها نقطه ضعف داشتن اینله یا آنله طلا این است که باید در لابراتوار ساخته شود، بنابراین باید از روش غیر مستقیم استفاده کنید.

مراقبت های لازم

به منظور حفظ و مراقبت از اینله یا آنله، بیمار باید به طور مداوم مسواک و نخ دندان بکشد و همچنین به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کند.

گیف-اینستاگرام

سخن آخر

انجام اینله یا آنله زمانی ضروری است که فرد بیش از نیمی از دندان خود را از دست داده باشد یا بیش از نیمی از دندان پوسیده شده باشد. در مقایسه با پرکننده های فلزی سنتی، اینله یا آنله مزایای زیادی دارند. اول اینکه دوام بیشتری دارند و معمولا تا سی سال دوام می آورند.

دوم، آنها تا هفتاد و پنج درصد به استحکام دندان کمک می کنند. در حالی که پرکننده های فلزی فقط حدود پنجاه درصد دندان را تقویت می کنند. در نهایت، هر دو اینله و آنله طول عمر دندان را افزایش می دهند و از نیاز به درمان اضافی دندان در آینده جلوگیری می کنند.

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس سریع