تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

Contents

بلیچینگ یکی از ساده ترین درمان های زیبایی می باشد که با هزینه نسبتا اندک به طرز اعجاب آوری زیبایی لبخند فرد را دگرگون می کند. یکی از سوالات پرتکراری که از طرف بیماران دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز مطرح می شود این است که آیا جرمگیری باعث روشن شدن رنگ دندان ها می شود؟ تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان

در حقیقت جرمگیری باعث روشن شدن رنگ دندان ها نمی شود و فقط رنگدانه های خارجی را از سطح دندان ها پاک می کند و دندان را به رنگ اولیه خود بازمی گرداند. اما در بلیچینگ با استفاده از مواد و وسایلی که در اختیار دندانپزشک زیبایی ما باشد، رنگدانه های داخلی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و معمولا دندان 2 تا 3 درجه از آن چیزی که است روشن تر می شود.

تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

انواع بلیچینگ عبارتند از هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ. هوم بلیچینگ توسط خود فرد و در منزل انجام می شود و معمولا بسیار آرام و به تدریج این اتفاق می افتد ولی آفیس بلیچینگ توسط خود دندانپزشک زیبایی در مطب انجام می گیرد و معمولا روند سریعتر است.

همچنین در صورتی که هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ با هم و به صورت ترکیبی انجام شوند، تاثیر بسیار ماندگارتری را برای بیمار خواهند داشت.

هوم بلیچینگ چگونه انجام می شود؟

در این روش ابتدا یک قالب از دندان های فرد گرفته می شود، پس از ساخته شدن قالب بر اساس آن یک شیلد ساخته می شود و به بیمار تحویل داده می شود. این شیلد خود به تنهایی خاصیت سفید کنندگی دندان را ندارد و فقط در دندان قرار می گیرد. سپس مواد سفید کننده ای که پایه آنها اصولا هیپوکلریت بر روی این شیلد ریخته می شود و پس از آن حدود 1 ساعت هر شب بر روی دندان ها قرار می گیرد. این روش هیچ عارضه و دردی برای فرد ندارد ولی در این مدت فرد نباید با دندان هایش چیزی را بجود زیرا می تواند باعث شکسته شدن شیلد شود.

آفیس بلیچینگ چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ به سفید کردن دندان ها با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص گفته می شود که ماده ای که برای این منظور استفاده می شود پروکسید هیدؤزن است.  در آفیس بلیچینگ ابتدا دندانپزشک زیبایی بر روی لثه ها ژل مخصوصی قرار می دهد تا دچار آسیب نشوند. پس ازآن مقدار مشخصی از پروکسید هیدروژن بر روی دندان ها قرار داده می شود که این ماده به داخل مینای دندان نفوذ کرده و مجب تغییر رنگ رنگدانه ها و سفید شدن آنها می شود.

مزایای آفیس بلیچینگ

 • یک روش بی خطر برای سفید کردن دندان ها.
 • پزشک دندان های افرادی که حساسیت خفیفی در لثه هایشان دارند را کنترل می کند.
 • یکی از روش های سریع برای سفیدی و زیبایی دندان ها.

آفیس بلیچینگ برای کدام افراد مفید است؟

استفاده از بلیچینگ و یا آفیس بلیچینگ برای آن دسته از افرادی که دندان هایشان دچار زردی و تغییر رنگ شده می تواند بسیار مفید باشد. تغییر رنگ دندان می تواند در شرایط زیر نیز رخ دهد:

خوردن خوراکی هایی که رنگدانه های زیادی دارند

خوردن برخی از خوراکی ها به مرور زمان می تواند روی رنگ دندان شما تاثیر بگذارند. به عنوان مثال مصرف خوراکی های رنگی مانند پفک، قهوه، چای، شیرینی و کیک پس از مدتی منجر به زرد شدن دندان خواهند شد.

استعمال انواع دخانیات

مصرف انواع دخانیات و دود مانند سیگار و قلیون به مرور منجر به زرد شدن بین دندان ها و تیرگی آنها می شود. بنابراین بهتر است تا حد امکان از استعمال آنها خودداری کنید.

عوامل ارثی و ژنتیکی

گاهی ممکن است شما عوامل ذکر شده را کاملا رعایت کنید اما با افزایش سن و تحت تاثیر عوامل ژنتیکی دچار زردی و تیرگی دندان هایتان شوید که در این شرایط شما می توانید از بلیچینگ دندان برای سفیدی نیز استفاده نمائید.

بلیچینگ دندان برای کدام افراد مناسب نیست؟

از طرفی بلیچینگ دندان می تواند برای برخی از افراد مفید نباشد و موجب مشکلاتی برای وی شود. در ادامه افرادی که کاندیدای مناسبی برای بلیچینگ دندان نیستند را معرفی خواهیم کرد.

 • افرادی که لثه ها و دندان های حساسی دارند.
 • افرادی که دندان هایشان دچار تغییر رنگ شدیدی باشد.
 • افرادی که دندان هایشان دچار ساییدگی زیادی شده باشد.
بلیچینگ برای چه افرادی مناسب است

عوارض بلیچینگ دندان

در صورتی که بلیچینگ دندان طبق نظر دندانپزشک زیبایی و به طور اصولی انجام شود عوارض به همراه ندارد اما گاهی ممکن است مواردی  مانند حساس شدن دندان ها پیش آید که پس از چند روز برطرف می شود. در این مدت نیاز است از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده شود تا حساسیت دندان ها به مرور برطرف شوند.

نتیجه گیری

بلیچینگ دندان روشی کاملا بی خطر ونسبتا کم هزینه می باشد که می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد. همچنین روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان و لمینیت دندان هم وجود دارند که می توانند موجب سفید شدن دندان ها و اصلاح طرح لبخند شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به دندانپزشک زیبایی در اهواز مراجعه نمایید.

drmadadi

2 thoughts on “تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ

 1. My - دسامبر 30, 2020 در 5:58 ب.ظ

  سلام طول دوره بلچینگ هوم چقدر است و هزینه چقدر؟ لطفا

  پاسخ
  • drmadadi - ژانویه 2, 2021 در 12:00 ب.ظ

   سلام. با کلینیک تماس بگیرید.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع