روکش کردن دندان

 روکش کردن دندان

زیبایی دندان نقش بسیار موثری در زیبایی ظاهر فرد دارد. لبخند شما جذاب ترین تصویر از صورت شما را می سازد. حالا تصور کنید این لبخند زیبا با مشکلات دندانی همراه باشد. پس لازم است برطرف کردن مشکلات دهان و دندان را در اولویت کارهای زیبایی و درمانی خود قرار دهید.

اگر دندان شما دچار پوسیدگی شدید شود که نیاز به از بین بردن بخش های پوسیده داشته باشد شکل ظاهری دندان شما به چه صورت خواهد شد؟ اگر اتفاقی موجب شکستگی دندان شما شود چگونه می توان آن را اصلاح کرد؟ در این زمان استفاده از روکش برای ترمیم بخش های آسیب دیده مطرح می شود و ما در این مقاله سعی داریم شما را با یکی از شناخته شده ترین خدمات دندانپزشکی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

روکش دندان

روکش کردن دندان اصولا در 2 جلسه صورت می گیرد. بدین منظور در جلسه اول دندان آماده سازی می شود و بعد از آن قالب گرفته می شود و روکش موقتی بر روی دندان انجام می شود . این کار به مدت 30 دقیقه و بعضی اوقات تا یک ساعت هم زمان می برد. در جلسه دوم روکش نهایی بر روی دندان انجام می شود که 20 دقیقه باید برای این کار اختصاص داده شود.

روکش کردن دندان

روکش کردن دندان

مراحل انجام روکش دندان  

تزریق بی حسی: در قدم اول دندانپزشک دندان و لثه را بی حس می کند زمانی که دندانی عصب کشی شده باشد دیگر برای روکش دندان احتیاجی به بی حسی نیست .

تراش و آماده کردن دندان

همه روکش های دندان به میزان مشخصی کلفتی و ضخامت دارند. به همین دلیل  میزان تراش دندان بستگی به کلفتی روکش دارد. در بعضی از روکش ها برای  بالابردن محکمی و مقاومت ، ضخامت پوسته افزایش پیدا می کند .ضخامت بیشتر روکش ها دو میلیمتر است. اگر دندانی که بخواهد تراشیده شود به پوسیدگی دچار باشد دندانپزشک باید قسمت های پوسیده را نیز بتراشد همچنین دندان هایی که پر شده اند یا قسمت هایی از دندان که مناسب نیست باید تخلیه شود. به همین علت گاهی اوقات ممکن است بخش زیادی از دندان برای روکش کردن تراشیده شود.شکل دندان در بالابردن ثبات روکش دندان، اهمیت ویژه ای دارد.

قالب گیری از دندان

بعد از اینکه مرحله آماده سازی دندان تمام شود، دندانپزشک با قالب گیری دندان ها نسخه ای تهیه می کند. قالب گیری در دو روش قدیمی و قالب گیری اپتیکال انجام می شود.

اگر در بعضی از مواقع ترمیم در لابراتور ساخته شود به مدت 2 هفته زمان لازم است در این صورت از روکش موقتی استفاه می شود.

به چه دلایلی از روش موقتی استفاده می شود:

  • نگه داری از دندان
  • جلوگیری از جابه جا شدن دندان

فیلم روکش کردن دندان 

در اینجا فیلم گذاشتن 8 واحد روکش دندان زیرکونیا توسط دکتر شیرین مددی را مشاهد می کنید.

 

 

 

مراحل روکش گذاری

برای اینکه روکش موقتی برداشته می شود به همین دلیل دندان ها را از بی حسی استفاده  می شود .

 تنظیم کردن و یکی کردن رنگ و شکل روکش

قبل از اینکه دندانپزشک بخواهد روکش نهایی را انجام دهد اول از همه باید اطمینان پیدا کند که رنگ و شکل آن مناسب است. جهت انجام این کار دندانپزشک اول از همه موقتا روکش را در جای خود قرار می دهد و آن را بررسی می کند و شاید چند بار این کار انجام شود تا بیمار نتیجه مطلوبی از روکش دریافت کند.

چسباندن روکش

بعد از اینکه روکش تائید شد دندانپزشک اقدام به چسباندن آن می کند. اول از همه مقداری چسب بر سطح داخلی روکش می زند و روکش بردندان قرار می گیرد. در واقع می توان گفت روکش دندان به صورت مستقیم روی دندان قرار نمی گیرد و یک حد فاصلی بین روکش دندان و دندان فرد وجود دارد.

مراقبت های بعد از روکش دندان

مهارت پزشک تنها بخشی از مراحل درمان را تشکیل می دهد. مراقبت های بعد از درمان هم نقش موثری در نتیجه درمان دارد. در اینجا به تعدادی از نکات ضروری و مراقبت های بعد از روکش دندان اشاره می کنیم:

  • تا چند روز اول بعد از روکش از خوردن غذاهای سفت خودداری شود.
  • بهداشت دهان ودندان بعد از روکش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در برخی مواقع لازم است تا مسواک و نخ دندان مخصوص به دندان های خود را تهیه کنید.
  • درصورتی که روکش دندان شما لق شد به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  • در صورتی که روکش دندان شما به علت بلندی با دندان های مجاور برخورد داشت لازم است این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
  • بعد از رفع بی حسی تا چند روز به آرامی دندان ها روی هم قرار داده شود.

برای انجام خدمات زیبایی و درمانی دندان لازم است تا به بهترین کلینیک دندانپزشکی در اهواز مراجعه کنید. برخی از خدمات دکتر شیرین مددی دندانپزشک زیبایی در اهواز عبارت است از: ایمپلنت دندان، بلیچینگ دندان، لیمنیت و ارتودنسی دندان.

شماره تلفن :    3212427-0613

drmadadi

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button